„Józef Rotblat, noblista z Warszawy” - to tytuł najnowszego projektu filmowego Fundacji Józefa Rotblata. Scenarzystą i reżyserem filmu jest Eric Bednarski, twórca takich produkcji jak „Sen o Atomie” czy „Neon”. Za montaż odpowiada Miłosz Hermanowicz, pomysłodawca i reżyser filmu „Po apokalipsie”. Głosu użyczył czołowy polski lektor, Janusz Szydłowski, absolwent fizyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Film można obejrzeć na stronie internetowej fundacji oraz w jej mediach społecznościowych. W dwuminutowym materiale pokazana jest historia wybitnego naukowca i humanisty, który do końca życia walczył o swoje ideały i mówił piękną przedwojenną polszczyzną.

Nie bez powodu na polską premierę filmu wybraliśmy piątek, 7 października. To właśnie w tym dniu Norweski Komitet Noblowski zadecyduje, komu przypadnie to wyróżnienie. Chcieliśmy wykorzystać ten moment  i przypomnieć historię noblisty z 1995 roku – mówi Anna Muus, współfundatorka Fundacji i jej wiceprezeska. W filmie skupiliśmy się na odtworzeniu przedwojennych losów noblisty. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Archiwum Państwowym i rodziną Rotblata w Stanach Zjednoczonych, dotarliśmy do materiałów, które doskonale rekonstruują lata studenckie chłopaka z Nowolipek, zdolnego fizyka, zakochanego w studentce polonistyki z Lublina, który kilka lat później zostanie zaproszony do pracy nad bombą atomową – dodaje A.Muus.

 „Józef Rotblat, noblista z Warszawy” powstał w ramach projektu fundacji „Rotblat z Warszawy” wspófinansowanego przez Biuro Kultury m.st. Warszawy.