Jeszcze przed oficjalną rejestracją Fundacji wyznaczyliśmy sobie kilka celów dotyczących upamiętnienia Józefa Rotblata w przestrzeni publicznej. Jeden z tych celów właśnie udało się zrealizować. Dzięki inicjatywie Fundacji Józefa Rotblata w Auditorium Maximum na Kampusie Uniwersytetu Warszawskiego zawisła tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Rotblatowi.

 Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali: prof. Marcin Pałys - Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Tomasz Kostrzewa - prezes zarządu Fundacji Józefa Rotblata.

– Tablica, którą za chwilę odsłonimy, poświęcona jest pamięci jednego z wielkich absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Józef Rotblat, który w 1938 roku obronił na naszej uczelni doktorat z fizyki, wiele lat później stał się dla całego świata symbolem walki o pokój – powiedział prof. Pałys w trakcie ceremonii.

– Naukowe losy Józefa Rotblata splotły się z Uniwersytetem Warszawskim w 1932 roku, gdzie jako absolwent Wolnej Wszechnicy Polskiej rozpoczął kurs pedagogiczny, a następnie studia doktoranckie zakończone obroną doktoratu u profesora Stefana Pieńkowskiego w 1938r. – przypomniał Tomasz Kostrzewa.

Anna Muus - wiceprezeska zarządu Fundacji Józefa Rotblata – odczytała list przesłany na tę okoliczność przez Katherine Sand - wnuczkę siostry Józefa Rotblata.

– Dziękuję za upamiętnienie mojego wspaniałego wujka, Józia, w tym szczególnym roku jubileuszu 200 lat istnienia Uniwersytetu. To wiele znaczy dla naszej rodziny, i nie mam wątpliwości, że samego upamiętnionego wzruszyłoby bardzo. Jest mi tylko przykro, że mieszkamy tak daleko i nie możemy uczestniczyć w tej pięknej uroczystości – napisała w swoim liście Katherine Sand.

 

Pełna treść tablicy:

Józef Rotblat

(4.11.1908 - 31.08.2005)

Fizyk i działacz na rzecz pokoju. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik prac przy Projekcie Manhattan. Pierwszy naukowiec w historii, który zrezygnował z prac nad bronią atomową ze względów moralnych. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1995 roku.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z uroczystości. Zdjęcia: Marcin Kluczek, dzięki uprzejmości UW.