Eric Bednarski to reżyser i scenarzysta urodzony w Halifaksie w Kanadzie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował historię i reżyserię na uczelniach w Ameryce Północnej i w Europie. Za poświęcony Józefowi Rotblatowi film dokumentalny „Sen o Atomie” („The Strangest Dream”), zrealizowany we współpracy z National Film Board of Canada, dostał nagrodę Gemini oraz został nominowany do nagrody Writers Guild of Canada. Otrzymał także odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy Bednarskiego były emitowane w telewizjach na całym świecie, prezentowane na międzynarodowych festiwalach oraz w instytucjach takich jak ONZ, Parlament Europejski czy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
dr Eleonora Bergman – z wykształcenia architekt. Od połowy lat 80. zajmuje się zabytkami kultury żydowskiej, ich historią i dokumentacją. Jest autorką książek Nurt mauretański w architekturze synagog Europy Środkowo-Wschodniej w XIX i na początku XX wieku, Warszawa 2004 (doktorat) i „nie masz bóżnicy powszechnej”: synagogi i domy modlitwy w Warszawie od końca XVIII do początku XXI wieku, Warszawa 2007, a także ponad 50 artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Była stypendystką ICCROM (Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ochroną i Konserwacją Dóbr Kultury) w Rzymie oraz dwukrotnie - Memorial Foundation for Jewish Culture w Nowym Jorku. Od 1991 r. pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w latach 1996-1997 i 2001-2006 jako wicedyrektor, 2007-2011 r. jako dyrektor. W latach 2000-2006 była autorką i współautorką kilku wersji wystawy na temat Archiwum Ringelbluma (w Niemczech, USA, Francji i Hiszpanii). Od 2010 r. koordynuje pełną edycję Archiwum Ringelbluma. W 2012 r. została kawalerem Orderu Legii Honorowej.
Katherine Sand jest córką Haliny Sand, siostrzenicy Józefa Rotblata. Pochodzi z Londynu, studiowała historię współczesną w Trinity College na Uniwersytecie w Oxfordzie. Pracowała w świecie polityki i sztuki, a przed przeprowadzką do Stanów Zjednoczonych w 2001 roku sprawowała funkcję Sekretarz Generalnej Międzynarodowej Federacji Aktorów. Mieszka w Aspen w stanie Kolorado, gdzie pracuje dla niekomercyjnych instytucji zajmujących się filmem i teatrem. Obecnie zarządza programem grantowym jednej z wiodących lokalnych organizacji. Pracuje również jako niezależna pisarka i redaktorka.
Grzegorz Karwasz, profesor fizyki doświadczalnej, urodził się w 1958 roku w Złotowie, gdzie jego rodzice pracowali jako nauczyciele. Maturę zdał w Liceum im. Sierpińskiego w Gdyni. Studiował ekonomikę handlu zagranicznego na Uniwersytecie w Sopocie i fizykę techniczną na Politechnice Gdańskiej. W czasach studenckich był członkiem (obecnie pełni funkcję członka honorowego) Polskiego Towarzystwa Studentów Organizacji Narodów Zjednoczonych (SSP ONZ), działającego na rzecz rozbrojenia i pokoju. Spędził 18 lat we Włoszech (Uniwersytet w Trydencie) i krótszy okres w Detroit, Berlinie, Canberze (Australia) i Gunsan (Korea), pracując w zakresie fizyki atomowej i jądrowej. Obecnie kieruje Zakładem Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Polska). Profesora Józefa Rotblata poznał w Rovereto w 2000 roku.
Sally Milne pracowała jako asystentka i współpracowniczka naukowa Józefa Rotblata oraz sekretarz wykonawczy Brytyjskiego Pugwash. Jej syn, Tom Milne, również pracował dla Józefa Rotblata w latach 90. Sally pochodzi z południa Anglii, gdzie studiowała historię na Uniwersytecie Exeter. Pracowała dla Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie. Po powrocie do Wielkiej Brytanii zajmowała się zawodowo działaniami edukacyjnymi i sztuką. Mieszka w Londynie i obecnie zajmuje stanowisko dyrektora PeaceJam UK, fundacji edukacyjnej, która zajmuje się współpracą z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla.
© 2016-2024. Fundacja Józefa Rotblata. All Rights Reserved.