Miło nam poinformować, że Fundacja Józefa Rotblata otrzymała dofinansowanie na realizację krótkiego filmu promocyjnego „Rotblat z Warszawy” w ramach konkursu małe granty m.st. Warszawy.

Celem filmu „Rotblat z Warszawy” jest zapoznanie warszawiaków z historią wybitnego człowieka, absolwenta Wolnej Wszechnicy Polskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, mieszkańca kamienicy przy Nowolipkach i Dolnej, który do 96. roku życia działał na rzecz pokoju na świecie.

Scenariusz do filmu napisze Eric Bednarski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia, który w 2015 roku otrzymał odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Filmy Bednarskiego były prezentowane na międzynarodowych festiwalach oraz w instytucjach takich jak ONZ, Parlament Europejski czy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. W realizację filmu włączy się również znany warszawski montażysta filmowy, Miłosz Hermanowicz, który pracował przy takich produkcjach jak m.in: Chodziliśmy zawsze do kina – filmie dokumentalnym o warszawskim kinie Skarpa; Minkowski | Saga – dokumencie Rafaela Lewandowskiego, który opowiada o losach przodków słynnego dyrygenta francuskiego Marca Minkowskiego; Dzisiaj w Warszawie, jutro gdzieś w świecie… - etiudzie szkolnej, powstałej w Szkole Wajdy i Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie! - portrecie dokumentującym jednego z największych twórców polskiego kina.